Rynek biurowy

Na łódzkim rynku najmu powierzchni biurowych już od kilku lat obserwujemy stan równowagi pomiędzy popytem a podażą. Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy w Łodzi 1 kw. 2019 r.” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej w tym mieście wzrosły o prawie 8% rok do roku i na koniec I kw. 2019 r. wyniosły 471 200 mkw. Wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 15 100 mkw. i był o ponad 50% wyższy niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Istniejący stan równowagi rynkowej zapewne ulegnie zmianie w nadchodzących miesiącach, gdy do użytku oddanych zostanie kilka nowych budynków, w których znaczna ilość powierzchni biurowej pozostaje niewynajęta.

- Łódź nadal przyciąga najemców, którzy w obecnej sytuacji rynkowej mogą liczyć na korzystniejsze warunki najmu niż dotychczas. Ponadto z powodu rosnącej konkurencji właściciele starszych budynków biurowych zmuszeni są do zwiększania nakładów inwestycyjnych w celu utrzymania aktualnych najemców – mówi Marta Pyziak, Dyrektor łódzkiego biura Cresa Polska.

W pierwszym kwartale 2019 roku do użytku oddano tylko jeden budynek, Sepia Office (2300 mkw., OPG Property Professionals). Do końca bieżącego roku łódzkie zasoby powierzchni biurowej mogą się powiększyć o kolejne 60 000 mkw.

Wolumen transakcji wyniósł 15 100 mkw., co było wynikiem wyższym o ponad 50% niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Nowe umowy najmu stanowiły połowę zawartych transakcji, natomiast renegocjacje i ekspansje – odpowiednio 43% i 7%. Największą transakcją była renegocjacja i ekspansja firmy Flint Group w biurowcu Łódź I Infosys (3 350 mkw.).

- Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 9800 mkw. i była o ponad 10 000 mkw. wyższa niż przed rokiem. Dla porównania średnia kwartalna absorpcji w latach 2017-2018 kształtowała się na poziomie ok. 11 000 mkw. Podobnie jak na większości rynków w Polsce absorpcja w Łodzi będzie wykazywać trend wzrostowy, jednak nie na tyle duży, aby w pełni odpowiedzieć na oczekiwania deweloperów – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Poziom pustostanów na koniec pierwszego kwartału wyniósł 7,0% i w porównaniu z poprzednim kwartałem był niższy o 1,7 p.p. i aż o 2,6 p.p. niższy niż przed rokiem. Czynsze wywoławcze dla budynków wyższej klasy w Łodzi wynoszą między 11-14 EUR/mkw./mc., natomiast w budynkach niższej klasy 7,5-9,5 EUR/mkw./mc.

 

 

Cresa jest największą na świecie firmą doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych świadczącą usługi agencyjne wyłącznie na rzecz najemców i specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie nieruchomości. Prowadzi działalność w ponad 80 biurach na całym świecie. Cresa Polska oferuje obiektywne i niezależne usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Firma zapewnia kompleksowe usługi agencyjne w zakresie reprezentacji najemców pozbawione ryzyka konfliktu interesów, jak również obsługi transakcji na rynkach kapitałowych, badań rynku i doradztwa, wycen nieruchomości, projektowania i zarządzania projektami oraz workplace strategy. Siedziba firmy Cresa Polska mieści się w Warszawie. Biura regionalne znajdują się we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Krakowie. Więcej informacji na www.nmrk.pl


Pobierz raport





    Kontakt dla mediów