Rynek biurowy

Według raportu „Office Occupier – Rynek biurowy w Poznaniu” firmy doradczej Cresa Polska, wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 4.700 mkw., o 64% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W strukturze popytu dominowały renegocjacje (83%), a pozostałą część wolumenu transakcji (17%) stanowiły nowe umowy.

- Poznański rynek biurowy nadal stanowi „bezpieczną przystań” zarówno dla najemców, jak i inwestorów. Może zatem stać się dużym beneficjentem dalszej ekspansji firm z sektora BPO/SSC, nowych technologii oraz branży e-commerce. Poznań to dojrzały rynek, który charakteryzuje się zdrową równowagą popytu i podaży, na co wskazują najnowsze dane za pierwszy kwartał 2021 roku. Nowe budynki biurowe będą stopniowo oddawane do użytku aż do 2023 roku, co powinno pozwolić na zaabsorbowanie nowej powierzchni przez rynek i uniknięcie gwałtownego wzrostu pustostanów – mówi Artur Sutor, Partner, Dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska.

Na koniec marca 2021 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej Poznania wyniosły 582.900 mkw. i powiększyły się zaledwie o 0,5% w ciągu roku. Poznań jest obecnie szóstym pod względem wielkości regionalnym rynkiem biurowym w Polsce, a jego średnioroczne tempo wzrostu w ostatnich 5 latach wynosi 10,5%. W pierwszym kwartale nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego, ale na ten rok przewidziano ukończenie dwóch inwestycji biurowych: części D kompleksu Nowy Rynek (Skanska) oraz budynku C w kompleksie biurowym Mercator.

- Spośród wszystkich regionalnych rynków biurowych Poznań odnotował najwolniejsze tempo wzrostu podaży powierzchni biurowej w ciągu roku, ale aktywność deweloperów nie została całkowicie wstrzymana, o czym świadczy rozpoczęcie budowy Andersia Silver oraz budynku E kompleksu Nowy Rynek – mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w firmie Cresa Polska.

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku na poznańskim rynku zawartych zostało tylko pięć umów najmu na łącznie 4.700 mkw., o 64% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W strukturze popytu dominowały renegocjacje (83%), a pozostałą część wolumenu transakcji (17%) stanowiły nowe umowy.

Największe transakcje w pierwszym kwartale 2021 r. to: renegocjacja umowy najmu w Business Garden B1 (3.300 mkw.), podpisanie nowej umowy w budynku biurowym Ratajczaka 19/RB House (700 mkw.) oraz renegocjacja umowy w biurowcu Maraton A (600 mkw.).

Absorpcja między styczniem a marcem wyniosła prawie 2.900 mkw. i była wyższa o 89% niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, do czego przyczynił się dalszy spadek pustostanów.

Wskaźnik pustostanów w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku spadł do poziomu 12,5%, co jest wartością niższą o 0,5 p.p. względem poprzedniego kwartału oraz o 0,4 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Czynsze wywoławcze dla poznańskich biurowców wahają się między 12,5-16 EUR/mkw./miesiąc w centrum, natomiast w lokalizacjach poza centrum między 11-14,5 EUR/mkw./miesiąc.

 

Cresa jest największą na świecie firmą doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych świadczącą usługi agencyjne wyłącznie na rzecz najemców i specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie nieruchomości. Prowadzi działalność w ponad 80 biurach na całym świecie. Cresa Polska oferuje obiektywne i niezależne usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Firma zapewnia kompleksowe usługi agencyjne w zakresie reprezentacji najemców pozbawione ryzyka konfliktu interesów, jak również obsługi transakcji na rynkach kapitałowych, badań rynku i doradztwa, wycen nieruchomości, projektowania i zarządzania projektami oraz workplace strategy. Więcej informacji na www.nmrk.pl


Pobierz raport





    Kontakt dla mediów